برای شروع یه استارتاپ چقدر مسائل حقوقی و قانونی مهمه؟

( سوال تکراری که در جلسات و مشاوره ها بسیار از من پرسیده می شود؟)

برای شروع هر کسب و کار، فرقی نمی کند آن کسب و کار ایجاد یا شروع فعالیت یک استارتاپ باشد و یا انجام فعالیت اقتصادی شراکتی لازم است در کنار اقداماتی که برای تعریف بیزینس پلن (Business Plan) ، تهیه و تدارک محل فعالیت، انتخاب شرکاء و همکاران و… انجام می دهید ، با مفاهیم اولیه حقوق شخصی خود و کسب و کاری که در مرحله به ظهور رساندن و یا به اصطلاح حقوقی اعتباری ساختن کسب و کار خود ، آشنا شوید.

همان طور که برای یادگیری شنا ، جلسات اول را در کنار استخر به بهره گیری نکات تئوری و شناخت مسایل کلی اعم از عمق آب، مساحت استخر، تمرینات نفس گیری و … می گذرانید، لازم است در ابتدای استارت و شروع کسب و کار خود به اصول بنیادین حقوقی حتی شده در سطح ابتدایی و کوتاه آشنا شوید تا با دانش آفزایی خود و شناخت موضوعات حقوقی پیشرو ضمن مدیریت صحیح روابط داخلی و خارجی کسب و کار خود در ایجاد کسب و کاری قانونمند و معتبر گام بردارید.

بی شک تاثیر  آگاهی از موضوعات حقوقی در آینده ای نه چندان دور بازتاب فوق العاده ای در پیشرفت و اعتبار سازی کسب و کار شما خواهد داشت.

و اما

  • دانستن موضوعات حقوقی چی کمکی به کسب و کارها خواهد کرد؟
  • موضوعات حقوقی در کجاها می تونه به کسب و کارها و استارتاپ ها کمک کنه؟

اگر بخواهیم حضور خودمون رو در یکی از دو مدل کسب و کار مشخص کنیم باید بین دسته های استخدام و خود اشتغالی یا خود فرما مشخص کنیم.

استخدام

منظور از استخدام، زندگی شغلی ای است که شخص در قالب یک قرارداد رسمی و معتبر، وقت و مهارتهای خود را در مقابل دریافت وجه مشخصی در اختیار سازمانی دولتی یا خصوصی قرار می دهد.مهم نیست شما پرسنل رسمی باشید و یا قرارداد ی و ساعتی ، شما در عوض کاری که برای مجموعه ای مشخص انجام می دهید مزد دریافت می کنید.در واقع شما پذیرفته اید که بر اساس شرح وظایفی که کارفرما به شما داده است به آن نجمئعه خدمات ارایه کنید( خدمات آموزشی-خدمات پزشکی-خدمات تایپ-بازاریابی-فروش و …)

خود اشتغالی یا اشتغال خود فرما این است که فرد حرفه ی خود را بر اساس تجربیات و مشاغل آزاد موجود در بازار کار و با مسئولیت شخصی انجام می دهد. به عبارت دیگر هر کس که در استخدام سازمانی نباشد و یا همه افرادی که مزدبگیر نیستند، خواه به صورت انفرادی کار را در منزل انجام دهند یا همانند وکیل، مشاور، متخصص، کار در بیرون از منزل داشته باشند و یا در یک مغازه و یا کارگاه با چند نفر دیگر مشغول بکار باشد، خود اشتغال یا خود فرما محسوب می گردد.

 

جالب است بدانید، در حالم حقوق اشخاص به دو دسته تقسم می شوند:

  1. اشخاص حقیقی یا طبیعی، منظور از شخص حقیقی هر کدام از ما انسان ها که از لحظه تولد می توانیم طرف حق و تکلیف قرار بگبربم به عنوان یک شخص حقییقی یا طبیعی شناخته می شویم.
  2. اشخاص حقوقی، منظور از شخص حقوقی هریک از شرکت ها، سازمان ها، ارگان ها است ، یعنی مجموعه ای از افراد که دور هم جمع شده اند که بعد از طی تشریفات و مراحل قانونی با اجازه قانون گذار ، به مجوعه یا شرکت خود اعتبار می بخشند و این مجموعه تحت عنوان شخص حقوقی می تواند صاحب حق و تکلیف شود.

بعد از اینکه متوجه شدیم که می خواهیم در کسب و کار جدید یا استارتاپ خود بصورت فردی کار کنیم یا بصورت گروه یا کار شراکتی و اینکه تعیین کنیم کسب و کار ما با اعتبار شخص ما به عنوان شخص حقیقی فعالیت کنه یا با اعتبار و موجودیت شخص حقوقی به کار ادامه دهید ، لازم که با چند اصطلاح حقوقی متداول آشنا شویم.

مالکیت فکری

برای شروع یک کسب و کار نو آشنایی با قوانین مالکیت فکری نظیر قوانین ثبت اختراع، ثبت علائم تجاری و … کمک قابل توجهی به موفقیت و رونق کسب وکار شما می‌کند. بسیاری از کارآفرینان بدون اطلاع از قانون ثبت اختراع و ظرافت های تدوین اظهار نامه شروع به تولید وعرضه محصول جدید و ابتکاری خود می کنند یا بسیاری از افراد بدون توجه به آگاهی از مزایا و ظرفیت های قانون علائم تجاری خدمات، محصولات یا مدل کسب و کار خود  را به بازار معرفی می‌نمایند و عموماً نتایج تلخی به بار می‌آورند.

تهیه مجوزهای قانونی

یک فرد به عنوان کارآفرین یا متقاضی راه اندازی یک کسب و کار لازم است برای آغاز فعالیت مورد نظرخود پروانه و مجوز تأسیس را از مراکز و مراج ذیصالح و مربوطه کسب نماید. منظور از جواز یا پروانه کسب وکار؛ هر نوع مجوزی است که باید از اتحادیه های امور صنفی ، اتاق بازرگانی صنایع و معادن، وزارتخانه ها ، اداره نظارت بر موارد غذایی و بهداشتی و دارویی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا سایر مراجع ذی صلاح دریافت و کسب و کار خود را ثبت کند.

مسائل زیادی وجود دارند که هنگام انتخاب بهترین شکل برای راه اندازی کسب و کار باید به آنها توجه کنید. برای راه اندازی شکل قانونی و ثبوت کسب و کارتان باید از مشاور حقوقی کمک بگیرید و در این میان مشاور حقوقی مناسب تر است که به اصول و شرایط کسب و کارها وارد است.

با توجه به این که هریک از شکل های کسب و کار، مزایا و معایب خاص خود را دارند، باید در مورد کسب و کار خود فکر کرده و ارزیابی کنید که کدام یک از مزایا و معایب برای شما اهمیت بیشتری دارند.

قوانین و مقررات کسب و کار

شما علاوه بر آگاهی از قوانین و مقررات مربوط به ثبت کسب و کار و بایدبه قوانین کار و  تأمین اجتماعی، بیمه و قوانین مالیاتی نیز آشنایی داشته باشید.

اشکال قانونی کسب و کار

هریک از شکلهای کسب و کار، مزایا و معایب خاص خود را دارند. باید در مورد ابعاد دارای اهمیت برای کسب و کارتان فکر کنید.

  1.  -کسب و کار فردی
  2. کسب و کار مشارکتی
  3. تأسیس شرکت( اگر این مقاله را مطالعه نکرده اید، پیشنهاد می کنم همین حالا این کار را انجام دهید.شروع کسب و کار با شرکت های تجاری یا غیر تجاری

البته اشکال قانونی دیگری نیز وجود دارد مانند تأسیس مؤسسات غیرتجاری که یکی از شکل های کسب و کار با ثبت یک مؤسسه به شمار می روند .

شما به عنوان کسی که قصد راه اندازی کسب وکار جدید دارد ، باید تک تک اشکال ممکن را با دقت بررسی کنید و موضوع کاری خود یکی از اشغال فوق را انتخاب کنید.

گام بعدی بعد از شکل کسب و کار تهیه مجوز های قانونی می باشد.(که در مقاله بعدی در مورد مجوزهای قانونی صحبت خواهیم کرد.)