چطور باید قرارداد قانونی تنظیم کنیم؟

0 74

قرارداد قانونی چیست؟

حتما شما هم بارها و بارها اصطلاح قرارداد قانونی را شنیده اید ، اما اینکه واقعا بدانیم قرارداد قانونی چگونه قراردادی است و چه شرایط و ارکانی دارد موضوعی است که در این مقاله به آن می پردازیم.

 

قرارداد قانونی چه ارکانی دارد؟

قرارداد قانونی قراردادی است که از نظر قانون شرایط شکلی و ماهوی آن درست باشد یعنی قراردادی که مطابق ماده ۱۹۰ قانون مدنی اصول کلی صحت عقود در آن رعایت شده باشد .

مطابق ماده ۱۹۰قانون مدنی ، هر قرارداد و معامله ای برای صحت باید چهار شرط زیر را داشته باشد:

 1. قصد طرفین و رضای آن : یعنی طرفین آن قرارداد یا معامله با رضایت کامل و اختیار تمام در آن قرارداد حاضر شوند و آن را امضاء کنند.
 2. اهلیت طرفین : یعنی طرفین قراردا د برای انجام آن قرارداد توانایی لازم را داشته باشند و این توانایی اعم از از توانایی قانونی از جهت دارا بودن سن قانونی و شرایط احراز توانایی انجام تعهدات مالی و غیر مالی یعنی عاقل ، بالغ و رشید( به سن رشد رسیده باشد و بتواند صرفه اقتصادی خود را بسنجد) باشد به زبان ساده تر اینکه مجنون و صغیر (کودک) نباشد.
 3. موضوع معین مورد معامله: یعنی اینکه دو طرف قرارداد دقیقا بداندد موضوع قرارداد چیست و نسبت به آن تردید و ابهام نداشته باشند .زیرا اگر دو طرف اطلاع دقیقی از خود موضوع قرارداد نداشته باشند چطور ممکن است بتوانند مفاد و شرایط آن را به درستی و کامل اجرا کنند؟
 4. مشروعیت جهت معامله: و آخرین شرط صحت قرارداد ها و یا قانونی بودن قرارداد ها این است که خود قرارداد و موضوع آن باید دارای جهت و هدف مشروعی باشد یعنی طرفین قرارداد نمی توانند قراردادی را امضا و ایجاد کنند که هدف آن ها موضوعی غیر مشروع باشد مثل خرید و فروش اسلحه که عملا مطابق قانون ممنون است و یا اجاره یک واحد آپارتمان برای دایر کردن قمار خانه .

 

تنظیم قرارداد قانونی چه مزایایی دارد؟

تنظیم قرارداد قانونی برای شخص شما و اعتبار مجموعه کسب و کار شما دارای مزایایی است که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

 1. ایجاد سندی برای اثبات حق و تعهدات شما در آینده
 2. دسترسی به سند قابل ارایه در صورت طرح ادعا در دادگاه
 3. شفافیت مذاکرات و مکتوب شدن آن ها برای جلوگیری از سوء برداشت
 4. دسترسی به منبعی که انجام تعهدات و تاریخ آن ها دقیقا مشخص شده است.
 5. تعیین چهارچوب روابط تجاری و بازرگانی مشخص
 6. کاهش ریسک در وصول مطالبات چون با وجود قرارداد منبع و سند وجود مطالبه و دین طرف قرارداد برای شما قابل اثبات است.
 7. وجود و دسترسی به ادله مورد پذیرش دادگاه و .یا مراجع قضایی و نظارتی
 8. جلوگیری از فراموشی شرایط و جزییات توافقات شفاهی بین طرفین.
 9. و…

چه کسی می تواند قرارداد قانونی تنظیم کند ؟

تنظیم قرارداد قانونی مستلزم آشنایی با قانون نویسی و اصلاحات قانونی و قضای و نیز تسلط بر موضوعات قانونی می باشد.در عین حال تحصیل در رشته حقوق لازمه صلاحیت در قراردادنویسی است اما شرط کافی نیست.قراردادنویسی اصول و اسلوبی دارد که جز با تجربه و آموختن حوزه های مرتبط با قراردادنویسی به دست نخواهد آمد. این یک واقعیت است که فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته های مختلف مهارت های لازم در اجرای آموخته های خود را در بازار کار به دست نمی آورند و فارغ التحصیلان رشته قوق هم از این موضوع مستثنی نیستند و به صرف در اختیار داشتن مدرک دانشگاهی حقوق نمی توانند در قرارداد نویسی و تنظیم مدل های قردادهای قانونی اقدام کنند.

دنیای کسب و کارهای متنوع امروز نیازمند حقوقدانان و قراردادنویسان حوزه های اختصاصی هستند که بتوانند در کنار مهارت قراردادنویسی از تجارت روز و مدل ها و اول آن مطلع باشند تا بتوانند به آن ها اعتماد کنند و عنان حقوقی کسب و کار و قراردادهای خود را به آن ها بسپارند.

ما در وب سایتهنگامه عسگری تمام تلاش خود را می کنیم ضمن آموزش موضوعات حقوقی و قراردادها با فارغ التحصیلان حقوق ، قراردادهای قانونی را به زبان ساده و برای استفاده کسب و کارها مطرح کنیم .

تجربیات ما در مشاوره و تنظیم قراردادها در بین کسب و کارهای مختلف این اطمینان را به بازدید کنندگان و مخاطبین و مشتریان ما می دهد که با خیال آسوده موضوع تنظیم قراردادهای فنی و اختصاصی خود را به ما بسپارند.

هنگامه عسگری ، مشاور حقوقی قراردادها در تنظیم قراردادها، به شما کمک می کند که شرایط لازم و ضروری جهت اجرای موضوع قرارداد  را در انواع قراردادهای سرمایه گذای، قراردادهای مشارکت و همکاری ، قراردادهای کاری و استخدامی و قراردادهای استارتاپی در نظر گرفته و قراردادهای قانونی و معتبری تنظیم نمایید.

 

مراحل تنظیم قرارداد قانونی

 1. شما نیاز به وقت مشاوره آنلاین/تلفنی /حضوری با مشاور امور قراردادها در امور قراردادها دارید. برای هماهنگی و دریافت وقت با شماره تماس: ۰۹۳۹۸۵۵۷۵۴۸ ( بخش ارتباط با مشتریان ما)حاصل فرمائید-اطلاعات تکمیلی در صفحه تماس با ما
 2. پس از گرفتن وقت و هماهنگی، جزئیات قرارداد و توافقات مربوط به آن را برای مشاور شرح داده و در متن اولیه برایتان ارسال می گردد.
 3. در این مرحله مشاور حقوقی قراردادها مراحل قانونی و توضیحات لازم را برای تنظیم قرارداد را انجام خواهد داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.