گزارش ” کارگاه کسب و کارهای نوپا”

0 2

کارگاه آموزشی دو روزه «کسب و کارهای نوپا در مرکز آموزش سازمان فضایی ایران برای تعدادی از پرسنل و مدیران این سازمان با تدریس سر کار خانم هنگامه عسگری در روزهای ۲۳ و ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۷ در ساختمان مرکزی سازمان فضایی ایران برگزار شد.
این کارگاه دو روزه که جهت آمادگی مدیران این سازمان با حوزه کسب و کارهای نو پا و ماهیت و روند شکل گیری و توسعه استارتاپ ها رویکرد آموزشی این دوره آموزشی باعث شد تا شرکت کنندگان بتوانند با سبک جدید آموزش اصول حقوقی و قراردادها آشنا شوند.

اولین سر فصل این کارگاه دو  روزه  درباره ی تعریف کسب و کارهای نوپا بود.

 تعریف کسب و کارهای نوپا

 • شرکت های نوپا یا کسب و کارهای ریسکی و خطر پذیر یا همان استارتاپ ها
 • کسب و کارهای نوپا را شرکتی کوچک می‌داند، که هدف تبدیل شدن به مدل کسب و کار قابل تکرار و قابل گسترش و قیاس پذیر را دنبال می‌کند
 •  کسب و کاری که به منظور رشد سریع طراحی شده است.

مبحثی شاید ساده که ابهامات زیادی را در ذهن شرکت کنندگان بر.طرف کرد. بسیاری از ما تصور می‌کنیم که هر نوع کسب و کار جدید را می توان در زمره کسب و کارهای نو پا قرار داد ! در صورتی که کسب و کارهای نو پا ویژگی های خاص خود را دارد که در تمامی دانشگاه‌های معتبر جهان تدریس می‌شود و امکان ندارد شما کسب و کار نو پای موفقی را داشته باشید قبل از اینکه با مفاهیم پایه آن آشنا شوید.

ویژگی های کسب و کار نو پا

 1. نوآورآرانه بودن و تمرکز بر استفاده از ظرفیت های تکنولژی های روز
 2. سرعت
 3. خلاقیت
 4. سهولت دسترسی
 5. قیمت پایین تمام شده کالا و خدمات
 6. تیم محور بودن

یکی از مباحث مهم دیگری که مطرح شد مدل های تامین سرمایه در کسب و کارهای نو پا بود.
درباره این صحبت شد که ما به چه شیوه هایی می توانیم با منابع مالی خود را تامین کنیم و مراحل کار با سرمایه گذاران و انواع سرمایه گذاری ا بررسی شد.

سبک های رایج تامین مالی در کسب و کارهای نو پا

در رابطه با سبک های رایج تامین مالی در کسب و کارهای نو پاصحبت هایی شد:

 1. تامین مالی شخصی
 2. تامین مالی از طریق شتاب دهندها
 3. تامین مالی از طریق فرشتگان سرمایه گذار
 4. تامین مالی از طریق سرمایه گذاران ریسک پذیر( vc)

در رابطه با ساختار قراردادهای سرمایه گذاری صحبت شد و نمونه قرارداردادی ارائه شد، یک کسب و کار نو پا حتی اگر در مراحل اولیه هم  باشد باید ذر مورد شرایط این قراردادها مطلع باشد.

 

چرا داشتن قرارداد خوب مهم است؟

داشتن اطلاعات کافی در هنگام قرارداد سرمایه گذاری سیار مهم ست و شاید از ارکان اصلی موفقیت تامین مالی شما به شمار می آید چرا که یک قرارداد سرمایه گذاری ضمن تامین مالی برای کسب و کار شما چهارچوب عملکردی شما و سرمایه گذارتان را نشان میدهد و سرمایه گذار شما متوجه می شوند که شما به موضوع سرمایه گذاری مسلط هستید.

ادامه کلاس با انجام فعالیت های کلاسی و پرسش و پاسخ

در این کارگاه شرکت کنندگان عزیز با انجام فعالیت های فردی و گروهی و طرح سوالات و تجربیات شخصی خود روند تکمیل مطالب و مرور را طی کردند.یه هم باشد.

 

برای اطلاع از دوره های ما، در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید.

از اینکه ما را به دوستانتان معرفی می کنید سپاسگذاریم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.