آیا برای بازاریاب قرارداد منعقد کنم؟

نحوه نوشتن متن قرارداد بازاریابی چگونه است؟؟

تعریف بازاریابی

مطابق تعریف انجمن بازاریابی آمریکا “The American Marketing Association “: بازاریابی، مجموعه ­ای از فعالیت ها و فرایندهای ایجاد، انتقال، ارسال و تبادل هر آنچه که برای مشتریان، ارباب رجوع، شرکای تجاری و در کل برای جامعه ارزشمند باشد، است.”

با گسترش مشاغل و تنوع کسب و کارهای نوین، کسب مهارت های بازاریابی و استفاده از پناسیل و خدمات بازاریاب ها برای شناسایی درست و به جای بازار، معرفی صحیح و حرفه ای خدمات و کالاها و سودآوری بیشتر امری اجتناب ناپذیر است. فعالیت های مختلفی که یک بازاریاب برای انجام تبلیغات حرفه ای به منظور معرفی و شناساندن محصولات و خدمات مجموعه شما انجام می دهد نیازمند یک چهارچوب مشخص عملکردی، اجرایی و مالی است که می تواند تحت عنوان یک قرارداد بازاریابی معتبر و قانونی تنظیم گردد.

اجزاء یک قرارداد بازاریابی:

متن قرارداد بازاریابی مطابق تمامی قراردادهای معتبر و صحیح باید شامل ارکان عمومی قراردادها همچون: تعیین طرفیت یک قرارداد، موضوع قرارداد،  مدت قرارداد و مبلغ قرارداد باشد که در ذیل بصورت تیتروار به آن می پردازیم:

ماده ۱- طرفین قرارداد: این قرارداد فی مابین…

کارفرما/اعطا کننده بازاریابی و بازاریاب

 

موضوع قرارداد

انجام موضوعات و فعالیت های مرتب با بازاریابی اعم از تدوین برنامه های بازاریابی در دوره های ماهانه و فصلی، اجرا برنامه های بازاریابی با شرایط عدم حضور در دفتر مرکزی، معرفی خدمات و کالاهای شرکت… از طریق مراجعات حضوری و غیر حضوری، شبکه های اجتماعی و …

 

ماده ۳- مبلغ قرارداد (پورسانت):

حق الزحمه یا پورسانت بازاریاب معادل ریالی درصدی معین از قیمت فروش همان کالا یا خدمات است.

در پایان هر هفته /ماه /فصل  بر اساس فروش گزارش شده شخص بازاریاب یا تیم بازاریابی، تسویه و پرداخت پورسانت صورت می پذیرد.

مبالغ پورسانت‌به شماره حساب………. نزد بانک………. به نام………. پرداخت می‌گردد.

تبصره- کارمزد و اجرت بازاریاب به شرح ذیل محاسبه و در زمان تسویه پرداخت می‌گردد و بازاریاب به جز اخذ پورسانت حق هیچ‌گونه مطالبه‌ای ندارد.

 

مدت قرارداد

مدت قرارداد …. از تاریخ………. لغایت………. بوده، مگر قبل از پایان مدت از سوی کارفرما فسخ شود و یا با رضایت طرفین پایان پذیرد.

 

حقوق و تعهدات طرفین قرارداد

تعهدات اعطا کننده بازاریابی (کارفرما)

  1. اعطاکننده بازاریابی متعهد است لیست کالا یا شرح خدمات ( یا نمونه های قابل نمایش ) مورد نیاز موضوع این قرارداد را پس از درخواست های کتبی بازاریاب تحویل و تسلیم بازاریاب نماید.
  2. اعطاکننده بازاریابی در هر زمانی حق بازرسی و نظارت بر عملکرد بازاریاب را دارد.

حقوق و تعهدات بازاریاب

  1. بازاریاب متعهد می‌گردد با رعایت اصول اخلاقی و عرفی تمام تلاش خویش را در جهت حفظ منافع اعطاکننده بازاریابی به کار گیرد.
  2. نمونه کالاهای موجود در ید بازاریاب امانی بوده و ایشان نهایت دقت و جدیت خود را در حفظ و نگهداری و رعایت امانت به عمل خواهد آورد.
  3. بازاریاب مکلف است کالای موضوع این قرارداد را دقیقاً وفق شرایط اعلامی از سوی اعطاکننده بازاریابی به فروش برساند شرایط تحویل و فروش پیوست قرارداد خواهد بود.
  4. بازاریاب حق واگذاری جز یا کل اجرای این قرارداد را به اشخاص ثالث ندارد.
  5. درآمد حاصله از فروش کالاها از طریق دستگاه پز به حساب اعطاکننده بازاریابی واریز می‌گردد و بازاریاب حق دریافت هیچ‌گونه وجه نقدی از مشتری نخواهد داشت.
  6. تعهد بازاریاب به حفظ محرمانگی اطلاعات و …

 

وجه التزام تخلف از تعهدات

یک فقره سفته/چک به شماره………….. به مبلغ……………. ریال به عنوان تضمین حسن اجرای تعهدات بازاریاب …

نکات :

  1. اشاره به اینکه یک قرارداد بازاریابی مشمول، قرارداد های کاری و استخدامی نمی شود.
  2. بر اساس نوع فعالیت بازاریاب وحجم امور، مبلغ کسورات ماهانه و یا تضمین قرارداد بازاریابی متفاوت خواهد بود.