در جلسه امروز، هیات دولت به بررسی گزارش مرکز ملی فضای مجازی درخصوص «اقتصاد مجازی» پرداخت .

دراین گزارش موضوعاتی از قبیل بررسی وضعیت موجود فضای مجازی، روندها و آینده فضای مجازی، تغییر الگوی پیشرفت، اصول کارکرد نظام اقتصادی غربی در فضای مجازی، تلاش دولت ها جهت کسب جایگاه خود در فضای مجازی و وضعیت جمهوری اسلامی ایران در این فضا مورد بررسی قرار گرفته است.

در حالی که در هفته های گذشته فضای مجازی چراغ خاموش و با سرعت لاک پشتی اینترنت به حیات خود ادامه داد امروز بعد از تلاش دولت امید برای رفع فیلتر تلگرام ، موضوع آینده فضای مجازی را روی میز هیات وزیران خود قرار داد.

جالب است بدانیم فضای مجازی برای نخستین بار توسط ویلیام گیمسبون- نویسنده کانادایی رمان های علمی- تخیلی- در سال ۱۹۸۲ مورد استفاده قرار گرفت. فضای مجازی برای گیبسون در حقیقت فضایی تخیلی است که از اتصال رایانه هایی پدید آمده است که تمامی انسان ها، ماشین ها و منابع اطلاعاتی در جهان را به هم متصل کرده اند.

تعریف فضای مجازی( Cyberspace):

فضای مجازی یا فضای سایبری یک دامنه جهانی است که  به طور خاص، یک رسانه الکترونیکی است که برای تشکیل یک شبکه کامپیوتری جهانی برای تسهیل ارتباطات آنلاین استفاده می شود.

بر اساس گزارش مرکز ملی فضای مجازی ، ۶۲ درصد از حجم اقتصاد فناوری ارتباطات و اطلاعات ایران و توزیع آن را اپراتورها و ۳۸ درصد مابقی را سایر شرکت ها تشکیل می دهند. همچنین تاکنون ۱۳۲ هزار و ۸۳۴ شغل توسط ۲۱ استارت آپ در ایران ایجاد شده است.

فضای مجازی

حسن روحانی، رییس جمهوری امروز در جلسه هیات دولت در خصوص تأثیرگذاری گسترده فضای مجازی در اقتصاد، فرهنگ، توسعه کسب و کار و اشتغال صحبت کرد. روحانی گفت برای تحرک بیشتر در این فضا و از جمله توسعه خدمات الکترونیک و به ویژه دولت الکترونیک، باید با افزایش اینگونه خدمات با استفاده از ظرفیت های آن برای کاهش هرچه بیشتر هزینه هاصورت بگیرد.

رییس جمهوری تعیین روش‌ها و استانداردهای کارآمد و هوشمند برای استفاده سالم و بهره‌گیری از ابعاد فرهنگی و اقتصادی فضای مجازی و در عین حال مراقبت نسبت به آسیب‌های فرهنگی را مورد تأکید قرار داد.

دکتر روحانی تشویق استعدادهای جوان و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در فضای رقابتی را لازم دانست و مأموریت صندوق شکوفایی و نوآوری در این زمینه را مورد تأکید قرار داد.

حال با در نظر گرفتن شرایط کلی فضای اینترنت در ایران و صحبت های امروز حسن روحانی ، باید منتظر نشست و دید تا نتیجه عملکرد دولت مردان و اجرای بسته های روی میز تصمیم گیری ، به چه صورتی خواهد بود.