در دست داشتن فرم اطلاعاتی:

 

با گردآوری اطلاعات مفید و ارزشمند از طرف مذاکره می توانید قبل از شروع جلسه خود را یک گام جلوتر قرار دهید. اطلاعات کاربردی از طرف مذاکره و مواضع و اولویت های او می تواند افق دیدی برای ما ترسیم کند که با آن بتوانیم به خلاقیت در جلسه مذاکره دست بزنیم.
منابع اطلاعاتی خود را برای تکمیل این فرمها از کجا به دست آوریم؟

۱-کسب اطلاعات از صفحه رسمی وبسایت یا صفحه اینستاگرام آن فرد و یا شرکت که به عنوان منبع با ارزش اطلاعاتی ما محسوب میشود.
۲-دستیابی به اطلاعات جدیدترین محصولات ارائه شده و یا در حال فروش آن شرکت و یا …
۳-آخرین جابجایی های مدیران و چارتهای درون سازمانی
۴-نظرات ثبت شده کارکنان قابل اعتماد و کارکنان ناراضی
۵-دسترسی به اطلاعات گنجینه ناب باشگاه مشتریان
۶-نیازها و دغدغه های مشتریان که بیانگر نقاط قوت و ضعف و خلأهای سیستمی و یا مدیریتی آن شرکت است.

مثلاً وقتی برای انعقاد قرارداد مشاوره حقوقی به شرکت ساختمانی دعوت شده بودم، شب قبل از جلسه به صورت اتفاقی نام آن شرکت کوچک را در گوگل سرچ کردم تا اطلاعات جانبی در خصوص اهم فعالیت ها و وسعت آن اطلاعاتی کسب کنم. بعد از ورود به سایت آن شرکت متوجه شدم آن شرکت سه پروژه در حال ساخت دارد که مساحت، آدرس و یکسری از جزییات آن درج و در قسمت ثبت نظرات حدود ده نظر از سوی اعضا سایت و بازدیدکنندگان آن درجشده بود که همگی حاوی شکایت و گلهمندی از عدم تحویل به موقع پروژه ها بود. موقع جلسه سعی کردم در بین صحبت ها اعلام کنم که من می دانم مشکل اصلی شرکت شما عدم وصول اقساط و چکها در مواعد تعیین شده است و این جهت دهی صحبت ها با اطلاعات کسب شده موجب شد با مدیران آن شرکت قرارداد مشاوره را منعقد کنم علاوه بر این مدیران شرکت به من پیشنهاد دادند هفته ای یک جلسه به عنوان مشاور و ناظر قراردادهای آن شرکت مشغول به کار شوم.
 یکی از محافلی که می تواند در شناسایی طرفهای مذاکره آینده ما کمک کند و گردهمایی های گروه مخاطبین ما هستند. با آگاهی از طرحها و ایدههای شرکتها که عموماً در نمایشگاههای خود برای اولین بارآنها را نمایش می دهند می توان به عنوان جامعه هدف روی نیازسنجی های آن طرحها متمرکز و با خلاقیت در فرست مناسب ارائه دهنده بهترین و نابترین ایده ها در جلسه مذاکرات باشیم.
 با تهیه لیستی از نمایشگاهها و سمینارهای حوزه فعالیت خود می توانید گام اساسی و هدفمندی را در جهت اعتباربخشی به اطلاعات و کسب وکار و حرفهای خود بردارید.
 شناخت بازارها و حوزه های سرمایه گذاری می تواند بهترین برگ برنده شما در جلسات مذاکره برای فروش و عرضه کالا و خدمات باشد.
نیازسنجی که شرکت بیمه برای انواع بیمه نامه های خود برای دارندگان خودرو و در مرتبه بالاتر، نمایشگاه ها و نمایندگیهای خودرو در یک نمایشگاه رسمی معرفی محصولات جدید و تجهیزات اتومبیل داشته باشد، می تواند جهشی چند پله ای برای او درفروش و سرمایه گذاری به همراه داشته باشد.
 بررسی کنید در حوزه کسب وکار خود غیر از موارد ذکرشده چه منابع اطلاعاتی دیگری میتوان داشت؟
۱-
۲-
۳-